Skutki szumów w uszach

Zdarza się, najczęściej osobom w średnim wieku, słyszeć nietypowe szumy w uszach. Nie pochodzą one z otoczenia i nie są słyszalne przez nikogo poza osobą dotkniętą problemem. Może się wydawać, że to błaha przypadłość, która nie ma żadnego wpływu na nasze życie. Faktycznie, tak jest, dopóki objawy nie nasilają się. Niestety, często bywa inaczej. Kiedy szumy się nasilają, zaczynają przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Utrudniają koncentrację, uniemożliwiają skupienie. Często też uniemożliwiają zasypianie i spokojny sen. Na szczęście, nie mają żadnego wpływu na stan naszego słuchu. Nie pogarszają go, ani nie polepszają. Więcej na http://gabinetneurologiczny.com/

Przyczyn pojawiania się szumów usznych jest wiele. Mogą one współtowarzyszyć niektórym chorobom jak np. nadczynność tarczycy, miażdżyca czy obniżona krzepliwość krwi. Główne przyczyny to przede wszystkim:
Stany zapalne w obrębie ucha środkowego
Uszkodzeń nerwu ślimakowo – przedsionkowego w wyniku niektórych chorób
Nadciśnienie tętnicze
Uszkodzenia narządu słuchu w wyniku działania bardzo głośnych dźwięków
Choroby Méniere’a
Urazy czaszki lub twarzoczaszki
Zażywanie niektórych leków
Niektóre guzy lub nowotwory narządu słuchu i jego okolic
Jakie skutki mogą mieć szumy w uszach?

Niestety długotrwałe i nasilone szumy uszne, mogą nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Powodują one silne rozdrażnienie, bezsenność, problemy z koncentracją i obniżenie nastroju. Trwające nieustannie, przez długi czas objawy mogą doprowadzić chorego do stanów depresyjnych i ogólnego wyczerpania. Pogłębiający się w związku z tym stres, może przyczynić się również do obniżenia parametrów morfologicznych. Może wystąpić anemia, niedobory niektórych witamin czy pierwiastków.

Szumy uszne, jeśli po krótkim czasie nie ustają, bezwzględnie wymagają konsultacji lekarskiej. Szybkie wykrycie przyczyny, może uratować nie tylko nasze życie ale także życie rodzinne.