Elektroniczna recepta

Elektroniczna recepta

Od 08 stycznia 2020 roku, recepta elektroniczna jest obowiązującą formą ordynowania leków. Na jej podstawie pacjenci realizują odbiór leków w aptekach. Istnieją wyjątki kiedy lekarz ma prawo wystawić dotychczas obowiązujące recepty papierowe. Dotycza one sytuacji kiedy nie istnieje możliwość wystawania recepty elektronicznej, np w trakcie wizyty domowej, gdy nie ma dostępu do sieci internetu. Recepty transgraniczne czyli do zrealizowania w innych Krajach również wystawiamy w formie recepty papierowej.

Co jest niezbędne do realizacji elektronicznej recepty w aptece?

Aby odebrać leki z apteki potrzebujemy PESEL pacjenta na którego wystawiona jest recepta oraz kod dostępu, ma on postać czterech cyfr, przypomina kod do bankomatu. Daje to możliwość odbioru leków w aptece przez osoby bliskie pacjentowi, wystarczy, że przekaże on im kod i pesel. Do odbioru leków w aptece nie jest konieczna obecność osoby na która wystawiona jest recepta.

Jaką ilość leku można przepisać na receptę elektroniczną?

Na elektroniczną receptę można przepisać ilość leku potrzebną na roczną kurację. Jeżeli lekarz ordynujący zaznaczy odpowiednie pole taka recepta ma termin ważności przez cały rok.Jednak jeżeli odsuniemy termin realizacji to aptekarz wyda nam ilość leku potrzebną do kuracji rocznej pomniejszoną o miesiące, które już upłynęły od wypisania recepty.

Czy muszę osobiście  odebrać elektroniczne recepty od lekarza?

Nie takie recepty mogą być wystawione bez osobistego kontaktu z lekarzem. Gdy nawiążemy kontakt z lekarzem online, przez telefon czy np chat i odbędziemy wizytę zdalną u lekarza, może on nam wystawić elektroniczną receptę.

Gdzie mogę zrealizować elektroniczne recepty?

W każdej aptece na terenie całego Kraju. To dodatkowa dogodność. Recepta znajduje się w systemie P1, do którego maja dostęp wszystkie polskie apteki.

Czy wszystkie leki przepisane na e-recepcie muszę realizować w jednej aptece?

Nie, każdy z kilku leków przepisanych na e-recepcie mogę odebrać w innej aptece i innym czasie. Jeśli jednak zdecyduję się odebrać któryś z leków w konkretnej aptece a nie będzie ona dysponowała wystarczającą ilością opakowań, po pozostałą cześć dawki muszę wrócić do apteki gdzie odebrano pierwszą cześć leku.

Jaką formę ma elektroniczna recepta?

Sama recepta ma formę pliku z danymi. Pacjent otrzymuje informacje o recepcie. Może on otrzymać je w postaci wydruku papierowego, SMS-a, wiadomości elektronicznej via mail, są one przechowywane w elektronicznym profilu pacjenta.

Dostęp do historii przepisanych leków.

Oczywiście znajduje się on w dokumentacji medycznej pacjenta i jest udostępniany upoważnionym osobom i pacjentowi przez lekarza lub zakład leczniczy. Jednocześnie każdy z nas posiada profil na portalu rządowym pacjent.gov.pl do którego każdy z nas ma dostęp. Wystarczy założyć profil zaufany, podpis elektroniczny lub logować się przez konto niektórych banków, które taka możliwość udostępniają. Na profilu w portalu pacjent.gov.pl nadaje dostęp do naszej dokumentacji osobom zaufanym i/lub lekarzom.  Niektóre programy gabinetowe umożliwiają dostęp pacjentom do ich dokumentacji medycznej.

 

Podsumowując elektroniczna recepta to duże ułatwienie dla pacjenta, może on ją otrzymać zdalnie, można jej podstawie otrzymać zlecenie nawet na roczne leczenie chorób przewlekłych, każdy lek z apteki można odebrać w innej aptece, elektroniczne recepty możemy realizować w każdej polskiej aptece.