Czy wszywka alkoholowa pomaga?

„Wszywka alkoholowa” to forma terapii alkoholizmu za pomocą leków. Polega na wszyciu podczas zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu miejscowym określonej przez lekarza ilości tabletek esperalu. Lek ten wpływa na metabolizm alkoholu w organizmie chorego, sprawiając że po zastosowaniu wszywki spożycie napojów wyskokowych wiąże się między innymi z takimi dolegliwościami jak bóle głowy, drgawki, rumień, zaburzenia rytmu serca, nadmierna potliwość czy ogólne poczucie rozbicia. Sama „wszywka” nie powoduje awersji do alkoholu, ma jedynie za zadanie oddziaływać na psychikę chorego wywołując lęk przed spożywaniem napojów wyskokowych. Więcej na stronie medycznej https://www.esperal-warszawa.com.pl/
Działanie esperalu jest w dużej mierze uzależnione od chęci pacjenta oraz późniejszego wsparcia, zarówno profesjonalisty, jak i najbliższych. Jeśli chory zgadza się na zastosowanie „wszywki” pod czyimś naciskiem, a nie z własnej, nieprzymuszonej woli – istnieje ryzyko, że podejmie szybką decyzję o usunięciu tabletek, bądź że zignoruje ryzyko i będzie spożywał alkohol pomimo niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji.

Umiejętna psychoterapia prowadzona pod kątem utrzymania alkoholika w abstynencji zarówno podczas działania esperalu, jak i później, zakłada podniesienie samooceny pacjenta oraz zrozumienie przez niego, że wygrana z chorobą oznacza całkowitą abstynencję. Jeśli psycholog poprzez rozmowy doprowadzi do zaakceptowania nowego trybu życia, zastosowanie „wszywki” jest dobrą terapią wspomagającą do psychoterapii. Należy bowiem pamiętać, że samo zastosowanie „wszywki” nie wystarczy, a obciążenie psychiczne wiążące się ze świadomością konsekwencji, jakie niesie za sobą spożywanie alkoholu, może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.

Podsumowując, „wszywka alkoholowa” może stanowić pomocną formę terapii alkoholizmu jeśli rodzina chorego wykaże się zrozumieniem dla uczuć chorego i wesprze go podczas leczenia, a także jeśli zgłosi się on na terapię (indywidualną bądź grupową).