Leczenie depresji

Depresja, to choroba, której nie wolno lekceważyć. Jest to zaburzenie afektywne – czyli zaburzenie nastroju – potocznie nazywane przewlekłym przygnębieniem. Niestety w dzisiejszym świecie depresja występuje coraz częściej, dotykając jednocześnie co raz, to młodsze osoby w tym również dzieci i młode matki. Z upływem lat, częściej zostaje także zdiagnozowana u osób w podeszłym wieku. O depresji mówi się zdecydowanie za mało a osoby nią dotknięte nierzadko wstydzą się do niej przyznać. Czym objawiają się zaburzenia afektywne?
U osób cierpiących na tą chorobę, możemy zauważyć smutek, pusty wzrok, często myśli samobójcze, brak wiary w siebie i swoje możliwości, niechęć do kontaktów ze światem i ludźmi. W sytuacji gdy choroba trwa już dłuższy czas, powinien nas zaalarmować brak apetytu, wieczny pesymizm oraz zaburzenia rytmu dnia i nocy np. bezsenność. Jakie kroki powinniśmy podjąć, jeśli podejrzewamy stany depresyjne u siebie, lub kogoś bliskiego?
Pierwszym krokiem jest rzecz jasna konsultacja lekarska i podjęcie leczenia. Nie warto próbować kuracji na własną rękę, gdyż zamiast poprawy, efekt może być zupełnie odwrotny – chociażby ze względu na brak oczekiwanych rezultatów. Pełne leczenie trwa od 6 tygodni, do 6 miesięcy i dłużej.
Do jakiego lekarza się zgłosić? Najlepszym wyborem, będzie konsultacja u psychiatry. Psychiatra Tomasz Woźniak specjalizuje się w tego typu zaburzeniach i będzie w stanie nie tylko postawić precyzyjną diagnozę, ale również dobrać odpowiednie dla nas leki i skierować – w razie potrzeby – do psychoterapeuty. Psychoterapia, poza lekami przeciwdepresyjnymi jest drugą, najskuteczniejszą metodą radzenia sobie ze stanami depresyjnymi. Psychiatra może również oceniać realnie postępy i ewentualną potrzebę zmiany sposobu leczenia, lub skierowania nas na dodatkowe zabiegi – na przykład fototerapię. Kiedy leczenie farmakologiczne stanów zaawansowanych nie przynosi efektów dostaniemy skierowanie na terapię elektrowstrząsami. Sposobów leczenia jest wiele.
Pamiętajmy, że psychiatra na co dzień spotyka ludzi z problemami podobnymi do naszych. Na pewno otrzymamy zrozumienie i pomoc. Nie warto się męczyć. Depresja jest chorobą w pełni uleczalną i absolutnie nie trzeba się jej wstydzić. Nie czekaj i wróć do życia pełną piersią.